Річний звіт про діяльність закладу освіти
Річний звіт про діяльність
Кролевецького закладу дошкільної освіти (ясла-садок)№11 «Оленка» Кролевецької міської ради за 2023 – 2024 навчальний рік
Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №11 «Оленка» підпорядковується відділу освіти Кролевецької міської ради, розрахований на 110 місць. Упродовж минулого навчального року заклад працював відповідно до законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», Базового компонента дошкільної освіти; Указу Президента України від 18.05.2019 № 286/2019 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання», Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді (затверджено наказом МОН України від 16.06.2015 № 641), Положення про дошкільний навчальний заклад (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2003 № 305), Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів (затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2016 № 234), Гранично допустимого навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форм власності (затверджено наказом МОН України від 20.04.2015 № 446), інших нормативно-правових актів та інструктивно-методичних документів у галузі дошкільної освіти, а також Плану роботи закладу на 2023-2024 навчальний рік. Освіта дітей дошкільного віку у межах Базового компонента дошкільної освіти здійснювалася за програмою розвитку дитини від народження до шести років «Я у Світі» та іншими видами навчальних видань, рекомендованими Міністерством освіти і науки України.
Для забезпечення успішного виконання завдань освітнього процесу в дошкільному закладі функціонують:
- кабінет завідувача;
- методичний кабінет;
- музична зала;
- спортивна зала;
- ізолятор;
- медичний кабінет;
- кабінет завідувача господарства;
- кабінет психолога.
У дошкільному закладі упродовж 2023-2024 навчального року функціонувало 3 групи: раннього віку –1, різновікова група (молодшого та середнього дошкільного віку) – 1, старшого дошкільного віку – 1, з них 2 інклюзивні групи для дітей з особливими освітніми потребами. Укомплектованість педагогічними кадрами та техперсоналом здійснюється відповідно до штатного розпису. В закладі працює 27 працівників, з них з 13 педагогів, в тому числі завідувач - 1, асистент вихователя - 2, 1 керівник музичний.
За освітою:
- вищою дошкільною освітою – 8,
- з вищою педагогічною освітою – 3.
Педагоги мають кваліфікаційні категорії: спеціаліст вищої категорії -2, спеціаліст І категорії –5 , спеціаліст ІІ категорії – 2, спеціаліст – 1, бакалавр –1, 9 -й тарифний розряд – 1.
Атестація педагогічних працівників у дошкільному закладі проводиться відповідно до ст.54 Закону України «Про освіту», р.6. ст.30 Закону України «Про дошкільну освіту» та Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого Міністерством освіти і науки України від 06.10.2010 року № 930, зареєстрованого і Міністерстві юстиції України 14 грудня 2010 року №1255 - 18550, згідно перспективного плану на 5 років у зазначені терміни. Упродовж навчального року підвищили свій професійний рівень на курсах при СОІППО: вихователь– Ковальова Т.І.
На сьогодні, підвищення кваліфікації педагогічних працівників не обмежується лише курсами підвищення кваліфікації. Педагоги мають можливість самостійно долучитися до короткострокового підвищення кваліфікації шляхом участі у тренінгах, семінарах, семінарах-практикумах, семінарах-нарадах, вебінарах, майстер-класах за різними професійними темами і проблемами.
З метою росту професійної майстерності, підвищення професійної компетентності в 2024 році пройшла атестацію педагог ОпанасенкоС.М.. У міжатестаційний період педагоги активно займалися самоосвітою: працювали з новинками методичної літератури, в мережі Інтернет, вивчали кращий досвід роботи у закладах дошкільної освіти, озброювались новими освітніми технологіями та педагогічними ідеями; формували досвід роботи, проводили самоаналіз освітньої діяльності, створювали портфоліо - звіт за міжатестаційний період та презентувала власний досвід роботи у паперовому та електронному варіантах. У своїй педагогічній діяльності педагоги цікавляться й активно впроваджують ефективні сучасні технології під час проведення занять, в повсякденному житті, заходів колективного перегляду. Федорова О.М. успішно впроваджує в освітній процес та презентувала колегам інноваційну технологію «Проєктна діяльність»., Ковальова Т.І.- «Національно-патріотичне виховання дошкільників засобами народознавства». Результати вивчення професійної діяльності педагогів засвідчують, що за період атестації вони відчутно підвищили свою кваліфікацію та професійний рівень, збагатилися новими знаннями та методичними підходами до організації та впровадження освітньої діяльності в ЗДО.
За результатами атестації, вихователю підтверджено кваліфікаційну категорію «Спеціаліст І категорії».
Управлінська та методична робота в закладі упродовж минулого навчального року була підпорядкована Законам України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», Базовому компоненту дошкільної освіти, методичних рекомендацій ОІППО, відділу освіти Кролевецької міської ради, Управлінська та методична робота закладу дошкільної освіти була направлена на підвищення якості дошкільної освіти, забезпечення якісного методично-психологічного супроводу освітнього процесу, підвищення професійної компетентності, педагогічної майстерності педагогів закладу.
Вся освітня робота в дошкільному закладі проводилась згідно річного плану роботи та освітньої програми ЗДО, була спрямована на розв’язання зазначених основних пріоритетних завдань. До річного планування залучалися всі працівники закладу, враховуючи їхню кваліфікацію, творчі здібності, можливості, їхні запити, побажання, зауваження, а також на основі аналізу за минулий навчальний рік, комплексного вивчення результатів, здобутків, педагогічних знахідок. Види і форми планування освітнього процесу в закладі обговорюються та схвалюються педрадою на початку навчального року.
Головна потреба суспільства - висока якість освіти. Щоденно кожен педагог несе свою міру відповідальності перед суспільством за те, яку дошкільну освіту надає. Реалізуючи державну політику в галузі дошкільної освіти педагогічний колектив закладу ставив перед собою завдання в методичній, освітній діяльності:
- Оволодіння мовою як засобом пізнання і способом людського спілкування; засвоєння дошкільниками культури мовлення.
- Забезпечення спільної роботи працівників щодо зміцнення здоров’я вихованців й захисту прав дітей з особливими освітніми потребами.
- Інноваційні технології в навчальному процесі ЗДО.
- Продовження роботи по створенню й підтримці сучасного освітнього простору, сприятливого для гармонійного розвитку особистості дошкільника як гаранту готовності до Нової української школи та реалізації індивідуальних творчих потреб кожної дитини.
А також важливим завданням для усіх педагогів закладу цього року було :
- безпека дитини в небезпечних та надзвичайних ситуаціях, використання ефективних методів і прийомів у формуванні навичок безпечної поведінки.
- продовжувати розширювати і оновлювати форми, види та зміст співпраці з родинами.
Упродовж 2023 – 2024 навчального року освітній процес закладу був спрямований на вирішення головної мети «Формування дитячої особистості, підготовка її до безболісного входження до соціуму, природного і предметного довкілля через освоєння основних видів життєдіяльності, забезпечення реальної наступності та безперервності між дошкільною та початковою ланками» та головних річних завдань:
- 1. Зміцнення та збереження фізичного та психічного здоров’я дітей, формування в дошкільників свідомого ставлення до власної безпеки, навичок безпечної поведінки та стрессостійкості в умовах воєнного стану.
- 2. Формування соціально-громадянської компетентності дітей дошкільного віку.
З метою реалізації головних завдань адміністрацією закладу дошкільної освіти, сплановані різні форми методичної роботи з кадрами, які забезпечили необхідний рівень знань, умінь та навичок у досягненні мети.
Проведено комплекс заходів, спрямованих на підвищення професійної компетентності педагогів, а саме:
- Семінар: «Формування у дошкільників життєвої позиції щодо власної безпеки життєдіяльності».
- Семінар - практикум «Особливості виховання патріотизму у дошкільників».
- Творчі посиденьки в арт-кафе «Колежаночки» «Інтелект і креативність – запорука успішного вихователя».
Семінар, що проводились в закладі, сприяли підвищенню рівня та розширенню знань педагогів про нормативно-правові документи, які регламентують зміст дошкільної освіти, дали змогу різнобічно та поглиблено розглянути пріоритетні напрями, змістовне наповнення та концептуальну основу Базового компонента.
Дієвою формою підвищення наукового, фахового та методичного рівня педагогів є вебінари. Педагоги нашого закладу приймали активну участь у даних заходах, під час яких отримували нові знання.
Протягом навчального року здійснювалася контрольно-аналітична діяльність освітнього процесу та системи роботи з дітьми. З метою удосконалення компетентності педагогічних працівників та підвищення ефективності освітнього процесу були здійснено тематичне вивчення стану освітньої роботи з пріоритетних питань.
Так упродовж минулого навчального року був проведений тематичний аналіз: «Стан роботи в ЗДО з безпеки життєдіяльності дітей дошкільного віку», «Стан роботи з формування соціально-громадянської компетентності дітей дошкільного віку», а також аналіз розвитку дітей старшого дошкільного віку за результатами моніторингу.
Тематичне вивчення стану роботи з безпеки життєдіяльності дітей дошкільного віку показало, що упродовж навчального року значна увага приділялася даному питанню : відпрацьовувались дії в створених ситуаціях, сюжетно-рольові ігри, були прочитані художні твори, переглядались діафільми, організована виставка дитячих малюнків з протипожежної тематики. Упродовж року проведені тематичні Тижні: - Всеукраїнський Олімпійський тиждень та Олімпійський урок в рамках заходів Дня фізичної культури і спорту ; Тиждень безпеки дорожнього руху «Увага! Діти на дорозі!» ; Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності «Щоб канікули були безпечні», Тиждень протипожежної безпеки: «З вогнем не жартуй», Глобальний Тиждень безпеки вуличного руху. Проведена робота сприяла активізації та підвищенню ефективності самоосвітньої роботи педагогів, освітньої роботи з дошкільниками по формуванню правил безпечної поведінки в довкіллі, виробленню довільної безпечної поведінки дітей в довкіллі, накопиченню методичних розробок, авторських напрацювань, систематизації матеріалів по ОБЖД. Використовуючи наочність, роздатковий і демонстраційний матеріал, ігри, бесіди, розповіді, вихователі ознайомлюють дітей з правилами безпечного перебування вдома, дитячому садку, на вулиці, стимулюють дотримання дитиною правил дорожнього руху, планують різні форми роботи з дітьми з безпеки життєдіяльності.
Тематичне вивчення стану роботи з формування соціально-громадянської компетентності дітей дошкільного віку показало, що вихователі приділяють належну увагу питанням планування освітнього процесу з патріотичного виховання та формування соціально - громадянської компетентності дошкільників. Тематика занять відображена в щомісячних перспективних планах роботи, при цьому враховуються види дитячої діяльності, їх чергування: розвиток мовлення, ознайомлення з навколишнім середовищем, малювання, аплікація, музичні заняття та розваги. Календарні плани роботи вихователів відображають розгорнуту роботу з дітьми на заняттях, а саме, програмовий зміст, де чітко вказані навчальні, розвивальні та виховні завдання, обладнання та матеріал, що використовуються під час занять, наочні та демонстраційні зразки, роздатковий матеріал.
Слід зазначити, що вихователі ретельно готуються до роботи з дітьми: чітко планують роботу, опрацьовують методичну літературу, продумують організацію занять, використовують різноманітний матеріал під час роботи, Інтернет – ресурси; звертають увагу на те, яким попереднім досвідом володіють діти, які знання, вміння та навички вони мають, як застосовують їх у різних видах пізнавальної діяльності. У своїй роботі педагоги використовують особистісно-орієнтований підхід до дітей, інтерактивні методи і прийоми. Заняття з дітьми педагоги намагаються проводити нетрадиційно, інтегруючи пізнавальні та продуктивні види діяльності. Знання, які педагоги дають дітям, базуються на духовному та моральному досвіді кожної дитини.
Використовують різні форми роботи: заняття, бесіди, розглядання ілюстрацій, читання творів художньої літератури. Найзмістовнішими були:
Заняття:
- «Які у калинки корисні намистинки», «Калина» (група раннього віку, вихователі Грищенко О.М., .);
- «Український глечик», «Українська хата», «Українська вишиванка», «Сорочка-вишиванка», «Прикрасимо рушничок» (різновікова група 4-го і 5-го р.ж., вихователі Резніченко В.В., Ковальова Т.І., .);
- «Велич символів державних», «Звичаї українського народу», «Моя країна - Україна», «Українські народні ігри-утішки», «Люби і знай свій рідний край», «Видатні українці минулого», «Розписна тарілочка», «Півник- керамічна іграшка» (група старшого дошкільного віку, вихователі Гапич О.М., Опанасенко С.М.).
Під час декоративного малювання вихователі практикували нетрадиційні методи і прийоми (пальчиком, паличкою, патичком,квачиком).
Заняття з формування соціально - громадянської компетентності дошкільників мають чіткі навчальні, розвивальні та виховні завдання, які дають початкові уявлення про соціум і життя в ньому, навчають співпрацювати, висловлювати власну думку, формують правила толерантності, поваги та співчуття до інших.
Педагоги використовують різноманітні методи і прийоми:
Дидактичні ігри:
- «Добре чи погано», «Що означає колір», «Рослини символи» (група раннього віку, вихователі Грищенко О.М., );
- «Моя оселя», «Будинок, у якому ми живемо», «Що в бабусиній скрині?» (різновікова група 4-го і 5-го р.ж., вихователі Резніченко В.В., Ковальова Т.І.,.);
Бесіди:
- «Моя Україна» група раннього віку, вихователі Грищенко О.М., ;
- «Дім, у якому я живу», «Чим хата багата», «Хата без рушника, що родина без дітей» (різновікова група 4-го і 5-го р.ж., вихователі Резніченко В.В., Ковальова Т.І., .);
- «Козацькому роду нема переводу», «Моя Батьківщина - Україна», «Міжнародний День рідної мови», «День Героїв Небесної Сотні» (група старшого дошкільного віку, вихователі Гапич О.М., Опанасенко С.М.).
Проблемні запитання, художнє слово, під час проведення яких широко використовували усну народну творчість: казки, загадки, заклички, народні ігри, пісеньки, колискові.
Перевіркою встановлено, що формування соціально- громадянської компетентності дошкільників починається з розвитку національно-патріотичного виховання дітей. Вихователі широко використовують усну народну творчість, а саме: казки, загадки, забавлянки, заклички, потішки, співають колискові пісні, знайомлять вихованців з українським фольклором, побутом, звичаями, традиціями українського народу. Як позитивне слід відмітити, що вихователі груп використовують сучасні методи і прийоми роботи: вправи психогімнастики, фізкультхвилинки, етюди.
Також перевіркою встановлено, що в групах ведеться робота з даного питання і поза заняттями. Педагоги широко використовують український фольклор, ознайомлюють дітей з українськими письменниками та їх творами; розширюють знання дітей про побут та звичаї українського народу.
Гарно підготовлено та проведено: спортивне свято до Дня українського козацтва «Козацькі розваги» для дітей старшого та середнього дошкільного віку (вихователі: Ковальова Т.І, Резніченко В.В., Опанасенко С.М.) з різноманітними конкурсами на спритність, кмітливість, самостійність, творчість, взаємодопомогу.
У ході тематичного заходу «Бабусина скриня» (вихователі: Ковальова Т.І, Резніченко В.В., Опанасенко С.М.) вихованці знайомилися з давніми звичаями, традиціями українського народу, оберегами, прислів’ями, приказками, народними піснями та танцями.
Розвиток соціальних почуттів формується щодня під час ранкових зустріч, ранкових кіл, спостережень, бесід, квестів. Щодня о 9.00 год. вихователі з дітьми вшановують пам'ять загиблих у війні хвилиною мовчання.
Формування почуття любові до рідного міста, Батьківщини прищеплюється під час екскурсій містом, відвідування музеїв, пам’ятників.
Розвиткові патріотичних почуттів дошкільнят сприяє участь у посильній волонтерській діяльності. Вихователі, батьки та діти нашого закладу неодноразова організовували збір речей, продуктів та творчих робіт дітей для воїнів Збройних Сил України.
Аналіз предметно-розвивального середовища з формування соціально- громадянської компетентності дошкільників показав, що у всіх групах організовані куточки державної символіки, що всі вони розміщені у світлому, зручному для огляду місті, візуально відокремлені від ігрових центрів. В куточках розміщений герб, прапор, текст гімну України, народознавчі куточки, де зібраний матеріал: народна іграшка, посуд, українські рушники, елементи українського одягу, українська вишивка, в наявності художня література українських письменників та поетів, добірка ігор патріотичного змісту – «Державні символи України», «Народне вбрання», «Рідна Україна», лото «Моя країна». Слід відмітити наявність «Міні-музеїв» в групових кімнатах: кераміки, ґудзика, народної іграшки та української світлиці, що дає змогу дітям прилучитися до народного мистецтва. Атрибути та ігрове обладнання безпечне, естетичне, акуратно зберігається. Така організація предметно-ігрового розвивального середовища дає дітям змогу закріплювати набуті знання в самостійній ігровій та продуктивній діяльності, обираючи улюблені ігри та заняття.
Отже, стан предметно-розвивального середовища з формування соціально - громадянської компетентності дошкільників в групах знаходиться на належному рівні.
дітей дошкільного віку вихователями закладу були використані різноманітні форми та методи роботи: дидактичні ігри, логіко-математичні завдання, практичні завдання, запитання проблемного та пошукового характеру, загадки.
Виконуючи завдання намічені у річному плані на 2023-2024 н.р., педагогічний колектив закладу намагався створити найсприятливіші умови для успішного розвитку, навчання та виховання дітей. Заняття було провідною, але не єдиною формою навчання дітей. На заняття виносився лише основоположний зміст програми, який знаходив своє продовження в цільових прогулянках, екскурсіях, іграх, пошуково-дослідницькій діяльності. У роботі з дітьми використовувались як традиційні так і нетрадиційні підходи; цікаво проходили заняття у формі змагань, подорожей, екскурсій.
Упродовж навчального року педагоги закладу впроваджували в практику ефективні освітні технології, інноваційні форми організації роботи, застосовували нетрадиційні підходи до роботи дітьми. А саме: Оздоровча Су - Джок технологія, Мнемотехніка, Нетрадиційний напрям роботи з казкою за методикою Л.Фесюкової, Розвиток логіко – математичних уявлень та вмінь шляхом використання ігор та вправ з дидактичним матеріалом – паличками Кюїзенера, Художньо – мовленнєва діяльність за Н. Гавриш, Методика розвитку творчих здібностей на заняттях з малювання (Шульга Л.М.) Музейна педагогіка:
- музей гудзика;
- музей кераміки;
- музей паперу;
- музей «Світлиця».
Впроваджуючи інноваційні технології в практику роботи з дітьми педагоги проводили тематичні, комплексні, комбіновані, інтегровані, домінантні, сюжетно – динамічні заняття в залежності від освітніх ліній, обраного напрямку, що забезпечує високу продуктивність діяльності дітей. Під час таких занять діти розкуті, емоційні, , сприймають і вирішують різноманітні пізнавальні та проблемні завдання, дають відповіді на запитання, самостійно роблять висновки та узагальнення, висловлюють судження.
Планування контролю за станом освітнього процесу в дошкільному закладі було системним, відповідало річним завданням закладу та було спрямоване не лише на виявлення недоліків, а й на глибоке вивчення стану освітнього процесу з метою його удосконалення, надання своєчасної допомоги вихователям.
З метою побудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти, в закладі розроблено Положення про внутрішню систему. У 2023-2024 н.р. розпочато вивчення за напрямом оцінювання «Освітнє середовище закладу дошкільної освіти».
Якість освітньої роботи аналізувалась завідувачем, вихователем-методистом та робочою групою. Так упродовж періоду забезпечено розгляд питань: готовність груп до нового навчального року; раціональне використання простору у вікових групах; динаміка у змісті та оформленні ігрових осередків; організація освітньої діяльності в групах, ефективність прийомів індивідуального підходу. Результати обговорювались на нарадах при завідувачу, засіданнях педагогічної ради закладу. Аналізуючи облаштоване предметно-розвивальне середовище вікових груп, можна зробити висновок: для повноцінного розвитку дошкільників створені умови, що забезпечують психологічний комфорт та всебічний розвиток. Облаштовані ігрові центри мотивують дітей знаходити місце для задоволення власних задатків та інтересів, активізують до діяльності. Розміщення ігрового матеріалу дозволяє дітям об’єднуватися в підгрупи за інтересами.
Діагностування рівня знань дітей у навчальному році проводилось відповідно методичного посібника «Моніторинг досягнень дітей дошкільного віку згідно з Базовим компонентом дошкільної освіти» за загальною редакцією: Н.М.Шаповал, О.М.Кулик, Т.В.Киричук, 2021р. Для проведення цілеспрямованого комплексного оцінювання рівня засвоєння програмового матеріалу дітьми, педагоги оцінювали досягнення дітей за освітніми напрямами у межах Базового компонента дошкільної освіти:
«Особистість дитини», «Дитина в соціумі», «Дитина в природному довкіллі», «Дитина у світі мистецтва», «Гра дитини», «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі», «Мовлення дитини».
Для стимулювання розвитку дітей і своєчасного виявлення та усунення недоліків в освітньому процесі, моніторинг рівня досягнень здійснюється двічі на рік (листопад, травень).
Під час комплексного оцінювання педагоги враховували три основні принципи: створення умов для розкриття певних знань, максимальна реалізація навичок дитини, спрямованість на підвищення результативності освітнього процесу. Також педагоги дотримувалися певного алгоритму:
- Використання діагностичного матеріалу;
- Використання методів і прийомів, які допомагають виявити фактичний різнобічний рівень розвитку дитини;
- За результатами освітньої роботи – визначення рівня засвоєння знань (високий, достатній, середній, початковий).
Обстежено 36 дітей з 62, що склало 58 % від загального складу.
Для здійснення моніторингу педагоги проводили: спостереження за дітьми, міні-заняття, дидактичні ігри та вправи, розвивальні ігри, бесіди. Також використовували доручення, вивчали практичні роботи дітей (малювання, аплікації, конструювання, мовленнєвої творчості).
Середній рівень засвоєння по ЗДО: вересень _36_%; травень_39_%
Наслідки досліджень вказують, що у більшості випускників розвинене диференційоване сприймання, логічне мислення, володіння розумовими діями аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення, групування необхідних для свідомого засвоєння знань про навколишній світ. Діти уміють розв’язувати нескладні логічні та математичні задачі, виділяти звуки, розрізняти просторові і кількісні відношення речей. Це свідчить про належний рівень розумової готовності до навчання в школі.
Відповідно до річного плану роботи ЗДО протягом року проводилась ретельна робота з охорони життя та здоров’я дітей, та запобігання дитячого травматизму. Ці питання знаходяться на постійному контролі адміністрації дошкільного закладу, обговорюються на педагогічних радах, виробничих нарадах, батьківських зборах. Нещасних випадків з дітьми під час навчально-виховного процесу не було. Цьому сприяла розташована в батьківських куточках і постійно поновлювана інформація щодо попередження різних видів травмування дітей, різноманітні форми роботи з дітьми: заняття, бесіди, дидактичні ігри, цільові прогулянки тощо, за допомогою яких у дітей формувались уявлення про можливі небезпечні ситуації, відпрацьовувались стереотипи поведінки в умовах загрози та виникнення небезпечних ситуацій. Результат роботи – відсутність травматизму дітей.
На достатньому рівні проводяться традиційні щорічні Тижні безпеки дитини, під час яких мали місце цікаві форми роботи з дітьми, батьками, працівниками з різних розділів безпеки життєдіяльності.
Велику увагу протягом навчального року колектив дошкільного закладу приділяв формуванню здоров’язберігаючої компетентності дітей. У кожній віковій групі наявний листок здоров’я вихованців, згідно з яким проводиться маркування меблів, здійснюється індивідуальний підхід під час фізкультурно-оздоровчої роботи. Ефективність оздоровчих заходів визначалася тим, що поєднувалася тривала комплексна інтенсивна оздоровчо-профілактична робота з корекційно-педагогічними заходами в умовах звичайного режиму життя дошкільників.
Згідно з річним планом роботи були проведені всі заплановані педагогічні ради. На кожну педраду виносилися пріоритетні питання роботи з дітьми, методична робота та проводився аналіз вивчених питань. Оформлена відповідна документація: довідки, протоколи, рекомендації.
Педагоги обмінювалися досвідом своєї роботи, інформували, аналізували, звітували про власні здобутки, ділились власним досвідом роботи, демонстрували презентації з власного досвіду роботи, підбивали підсумки роботи щодо вирішення річних завдань.
Ефективною формою методичної роботи стало проведення колективних переглядів занять та режимних моментів відповідно до поставлених завдань на навчальний рік. Під час їх проведення були використані різноманітні інтерактивні форми та методи роботи презентації, авторські сценарії, посібники та дидактичний матеріал, що сприяло розвитку творчої думки кожного педагога. На високому методичному рівні були проведені такі види організованої діяльності:
Колективні перегляди занять :
- «Грибочки по місцям», «Бабусина скриня». (Грищенко О.М.).
- «Таємниці лісу», «Цікаві та небезпечні знахідки». (Гапич О.М.).
- «Наша безпека в наших руках», «Бережемо себе, діти». (Завгородня С.А.).
- «Щоб здоровими зростати, корисну їжу слід вживати», «Все, що про Україну знаємо, ми у мандрівці пригадаємо». (Опанасенко С.М.).
- «Бабусина скриня», «Козацьки розваги». (Ковальова Т.І.).
- «Добро, як сонечко гріє», «Гарні й кольорові мої писанки чудові». (Резніченко В.В.
- .
На підставі Постанови КМУ від 28.07.2021 №769 «Зміни, що вносяться до Постанови КМУ від 10.04.2019 №530», Листа МОН України №1/9 – 348 від 25.06.2020 «Щодо створення інклюзивного освітнього середовища в закладах дошкільної освіти», на виконання Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», розробленої індивідуальної програми розвитку дітей (ІПР) відповідно до висновків ІРЦ та чинної програми «Я у Світі» було організовано інклюзивне навчання для вихованця групи 5-го року життя «Казка» Клець Івана та вихованця групи 3-го року життя Іллєнко Давида.
Забезпечення наступності із школою проводилась у відповідності до річного плану роботи. План передбачає роботу дошкільного закладу по формуванню мотиваційної готовності старших дошкільників до навчання в школі (бесіди, екскурсії розваги, акції); методичну роботу (консультації для педагогів ЗДО, роботу з батьками дітей старшого дошкільного віку та першокласників. Кінцевою метою роботи педагогічного колективу закладу дошкільної освіти є виховання дитини, здатної продовжувати навчання впродовж усього життя, досягати мети, правильно будувати своє життя. Особливо велику увагу приділялось якісній підготовці дітей до школи, бо наші випускники - це наша марка, наше обличчя успіху.
Для батьків були підготовлені та розміщені матеріали на тему «Готуємо майбутнього першокласника» з рубриками:
- Що таке «готовність до школи»?
- Особиста готовність до школи
- Інтелектуальна готовність дитини до школи
- Вольова готовність дитини до школи
- Режим майбутнього школяра
- Як відповідати на дитячі запитання
- Які ви батьки?
- Поради батькам
Відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», Положення про дошкільний навчальний заклад, змісту Базового компонента дошкільної освіти в Україні, одним з головних завдань, що стоїть перед закладом, вважається взаємодія з сім'єю. Протягом року педагогічний колектив ЗДО працював над питанням модернізації підходів у роботі з родинами та розвитку партнерських відносин між закладом та сім'єю.
Підвищенню якості дошкільної освіти сприяє тісна співпраця закладу дошкільної освіти з батьківською громадою, спрямована на підвищення психолого-педагогічної культури родин. Допомога закладу дошкільної освіти батькам вихованців з актуальних для родин питань розвитку, виховання та навчання дітей традиційно надається всіма педагогічними працівниками: керівником закладу, методистом, вихователями різних вікових груп, іншими спеціалістами закладу у формі групових та індивідуальних, телефонних консультацій , на сайті закладу. Усі питання, які розв’язував колектив упродовж 2022-2023 навчального року, мали відображення у роботі з батьками, відповідно до річного плану та організаційно педагогічної роботи.
Вихователі дошкільного навчального закладу постійно поновлювали інформації в батьківських куточках, залучали батьків до організації освітньо-виховного процесу.
Окрім того, педагоги постійно поповнювали онлайн бібліотеку методичних матеріалів на сайті vseosvita.ua власними напрацюваннями. Педагоги брали участь у онлайн засіданнях професійних спільнот педагогів міста, які були організовані ЦПРПП. Всі ці форми роботи були дієвими та оперативними за рахунок розуміння вихователями актуальності питань, що розглядалися, різнобічного і ґрунтовного аналізу освітнього процесу, його позитивних сторін. Прийняті рішення педагогічних рад були спрямовані на орієнтацію працівників ЗДО на розв’язання даної проблеми, отримання позитивного результату, досягнення поставленої мети.
Медичне обслуговування дітей закладу здійснювалось сестрою медичною старшою Драніченко О.М.
Своєчасно складалися план роботи і звіти, здійснювався щомісячний, щоквартальний, щорічний аналіз захворюваності, на кожну групу закладу складався лист здоров’я, контролювався стан фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми та їх загартування. Своєчасно здійснювався контроль динаміки розвитку та стану здоров’я кожної дитини, антропометричні виміри в садових групах ЗДО – щоквартально, в групах раннього віку – щомісячно, огляд на педикульоз. Особиста гігієна персоналу не порушувалась.
Сестра медична старша здійснювала медичний контроль за перебігом періоду адаптації дітей до умов закладу. Своєчасно інформували батьків і педагогічний персонал про проведення лікувально-профілактичних заходів, профілактичні щеплення та обов’язкові медичні огляди.
Постійно проводиться нагляд за виконанням санітарно-гігієнічних правил приготування їжі та кулінарною обробкою продуктів, складається перспективне і щоденне меню. Щоденно здійснює перевірку якості приготовленої їжі та ведення за формою бракеражного журналу. Постійно веде контроль за закладкою продуктів, за зберіганням і термінами реалізації продуктів, що швидко псуються, медико-педагогічний контроль за навантаженням на заняттях з розвитку рухів і гігієнічними умовами проведення всього освітнього процесу, контролює забезпечення аптеки необхідними ліками.
Упродовж 2023 – 2024 навчального року колектив працював в умовах воєнного стану. Проте не змінилися наші пріоритети: кожна дитина повинна мати доступ до якісної дошкільної освіти. Тому в закладі не припинялася робота в напрямку розвитку дошкільної освіти, покращення її якості.
Поряд з позитивними досягненнями в закладі освітньої діяльності залишається низка нерозв’язаних проблем, які потребують подальшої роботи:
- індивідуальний підхід до роботи із сім’ями вихованців дошкільного закладу засобом дистанційного навчання в умовах воєнного стану;
- продовження розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти;
- удосконалення якісного середовища для забезпечення персонального простору дитини, її саморозвитку;
- залишається актуальним питання з використання української дитячої літератури для комунікативно-мовленнєвого розвитку, формування патріотичних почуттів дошкільників;
- потребує уваги емоційно-ціннісний розвиток дітей дошкільного віку.
Виходячи з аналізу освітньої, методичної роботи в 2023-2024 навчальному році та враховуючи потреби у розвитку та навчанні дітей дошкільного віку в умовах військового стану, педагогічний колектив визначає основні завдання на 2024-2025 навчальний рік:
- Зміцнення та збереження фізичного та психічного здоров’я дітей, формування в дошкільників свідомого ставлення до власної безпеки, навичок безпечної поведінки та стрессостійкості в умовах воєнного стану.
- Формування соціально-громадянської компетентності дітей дошкільного віку.
- Формування мовленнєвої компетентності дітей дошкільного віку.
Завдання на 2024 – 2025 навчальний рік:
- Впровадження в практику інноваційних технологій з метою всебічного розвитку дітей.
- Формування основ безпечної поведінки, стрессостійкості та здорового способу життя дітей дошкільного віку в умовах воєнного стану.
- Здійснення системних заходів, спрямованих на посилення національно-патріотичного виховання дітей - формування нового українця, що діє на основі національних та європейських цінностей.